Sağlık ve Bilişimde Objektif Haber

  English
        Sisoft Bilişim Zirvesi'16'ya Platin Sponsor Olarak Katıldı
 
      

      
        Bu yıl İstanbul Haliç Kongre Merkezinde 16'ıncısı gerçekleştirilen Bilişim Zirvesi'16 ya kamu, yurtiçi ve yurtdışından 600' ün üzerinde kuruluş katılım ve ziyaret gerçekleştirdi. T.C. Başbakanı Sayın Binali Yıldırım, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü ve BTK Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Sayın Dr. Ömer Fatih Sayan'ın açılış konuşmalarını yaptığı Bilişim Zirvesi'16, Dijital Evrim ile Endüstri 4.0 ana temasında, “Kaçış Yok” mottosu ile içerisinde; Yazılım Çözümleri, Teknoloji Platformları, Sosyal Buluşma Platformları, Forumlar, Atölyeler ve Özel Proje konularını birbiriyle buluşturdu.
 
        Zirveye katılan Sisoft Genel Müdürümüz Sayın Ömer Siso "Dijital Tıp Devrimi" Teknoloji Platformu Panelinde Dijital Sağlık Devrimi konusunda bir konuşma gerçekleştirdi. Panelde dijital teknolojiler sağlık alanında da yepyeni bir çığır açarak, teknoloji ile birlikte dijital hastaneler sayesinde, sağlıkta verilen hizmet kalitesinin ve hizmete erişimin iyileştirilmesi, verimliliğin artırılması, hasta ve çalışan memnuniyetinin yükseltilmesi, tıbbi hataların azaltılması, iş süreçlerinin kısaltılması, maliyetlerin optimize edilmesi ve cironun artırılması olanaklı hale geldiği vurgulandı.
 
       Dijitalleşme sürecinin halen başında sayılmamıza rağmen son derece hızlı evrildiğini görebiliyoruz. 5 yıl sonra internet’e bağlı 25 milyar gömülü sistem ve diğer taşınabilir cihaz olacak. Bu cihazlarda da her gün yaklaşık 2.5 kentilyon baytın üzerinde yeni veri üretilecek. Yine 5 yıl sonra dünyada 50 milyar TB'lık dijital içerik üretilmiş olacak. 15 yıl sonra çocuklarımızın yüzde 50’si, bugün mevcut olmayan, geleceğin işlerinde çalışacak. 16 yıllık deneyimden aldığı güçle bu yıl da iş ve bilişim dünyasına geniş bir vizyon kazandıracak Bilişim Zirvesi’16 etkinliğinin bu yılki ana teması olan Dijital Evrim ile Endüstri 4.0 Dijital evrimin kapısındayız ve herkes bu kapıdan içeri girmemiz gerekiyor. Çünkü dijital evrim geçirmeyen bireylerin, kurumların ve ülkelerin bugünden sonra var olma şansı yok. Ünlü Fransız filozof Descartes'in 17. yüzyılda söylediği "Düşünüyorum öyleyse varım" sözü bugün dijital olmanın da temelini oluşturuyor. Dijital olmak dijital düşünmekle başlıyor. Dijitale evrilmek sadece teknoloji kullanımının ötesinde organizasyonların, çalışanların, liderlerin, süreçlerin dijitalleşmesini gerektiriyor. Dijital düşünen bireyler ve organizasyonlar bir araya geldiğinde dijital ortak zekaya ulaşılmış oluyor. Kısacası dijital evrimden kaçış yok. Dijital evrim süreçlerini anlamakla zaman kaybetmeyelim; hızlıca içinde nasıl yer alacağımıza kafa yormalıyız.
 
        Bu düşünceyle dijitalleşmenin önemini 30 yıl öncesinden ilke edinmiş olan Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri olarak Platin Sponsoru olduğumuz Zirvede, SisoHBYS Hastane Bilgi Yönetim Sistemi, SisoEBYS Elektronik Belge Yönetim Sistemi, SisoPMI Hasta Gözlem ve Eğlence Arayüzü gibi ürünlerimizin standımızda tanıtımlarını gerçekleştirdik. Yurtiçi ve yurtdışından ziyaretçilerin ilgi gösterdiği Standımızda, Romanya ve Fransa gibi Avrupa bölgesi ülkelerinde sağlık yazılımları alanında birlikte çalışabilirlik konusunda önemli temaslarımız oldu. Sisoft olarak, yurtiçinde başarıyla gerçekleştirdiğimiz hastane otomasyonu çözümlerimizi yurtdışında da farklı coğrafyalara açılarak başarıyla devam ettirme hedefinde kararlılıkla ilerlemekteyiz.
 
      

(28.11.2016)