Sağlık ve Bilişimde Objektif Haber

  English
        Sisoft, TechAnkara Proje Pazarı 2016’da “Hastane Zincirleri İçin Özel Sağlık Bulutu Çözümü”nü Sergiledi.
 
      

Girişimcilik ekosistemini güçlendirmek, yenilikçi ürün ve fikirlerin ticarileşmesi ve bunun bölgesel, ulusal ve uluslararası harekete dönüşmesini sağlamak amacıyla bu yıl TechAnkara Proje Pazarı 19 Aralık 2016 tarihinde ATO Congresium'da gerçekleştirildi. TechAnkara Proje Pazarı 2016'ya yurt içi ve yurt dışından kamu kurum ve kuruluşları, teknoloji firmaları, AR­GE ve ÜR­GE firmaları, bilişim firmaları, girişimciler, KOBİ'ler, pazarlama ve dış ticaret firmaları katılırken, etkinlikte ayrıca yatırımcı firma heyetleri de fuar katılımcıları ile buluştu.
 
       Toplam 579 proje başvurusunun yapıldığı Proje Pazarı’nda “yenilikçilik”, “ticarileşme potansiyeli”, “pazar potansiyeli”, “sosyal ve çevresel fayda” başlıklarında elemleri geçen ilk 101 proje yer aldı. Açılışta konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ankara’nın yüksek teknoloji endüstrisinde Türkiye’nin en önemli bölgelerinden olduğunun altını çizerek, özetle şunları söyledi: “Ankara’da, yüksek teknoloji endüstrisinde öne çıkan sektörlere baktığımızda bilgi ve iletişim, medikal, savunma, havacılık ve inşaat olduğunu görüyoruz. Türkiye’de uygulanan bilgi ve iletişim teknoloji projelerinin yüzde 50’den fazlası Ankara’da gerçekleştirilmektedir. Nitelikli ve beşeri sermaye ve güçlü bir teknolojik altyapıya sahip Ankara, yüksek okul veya fakülte mezunlarının nüfusa oranla en yüksek olduğu ildir. Bölgesel rekabet edebilirlik endeksinde İstanbul’dan sonra ikinci sıradadır. Yüksek teknolojili imalat ve bilgi yoğun sektörler alt bileşenin de ise diğer illerimizin önündedir. Hane halkı gelirinde yine Ankara ilk sıradadır. Finansmana erişim noktasında ise Ankara Türkiye ortalamasını üzerindedir.”
 
       Projenin amacını “ARGE ve inovasyon sonucu ortaya çıkan yeni fikirlerin benimsenmesi, yaygınlaşması ve ticarileşmesi” sözleriyle anlatan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ise, “Yarının ekonomisini ve sosyal hayatını girişimciler belirleyecek. Kalkınma Ajansı olarak potansiyelimizi ticari bir değere dönüştürmek, daha fazla üretmek yerine katma değeri daha yüksek ürünler üretmek amacıyla girişimcilik çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu kapsamda şimdiye kadar 150 milyon TL’lik bir kaynağı bölgemize kazandırdık” ifadelerini kullandı. TechAnkara Proje Pazarı’nın açılışında, ATO Başkanı Gürsel Baran, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve teknoloji tabanlı birçok firmadan yetkili isimler yer aldı.
 
       Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri Ltd. Şti. olarak, TechAnkara Proje Pazarı için seçilen 101 projeden biri olan “Hastane Zincirleri İçin Özel Sağlık Bulutu Çözümü” müz ile etkinlikte S71 numaralı stantta yer aldı.
 
       Etkinlikte dereceye giren;
 
       1. ColiSense - İnkübasyonsuz Bakteri Sensörleri
       2. Femtosaniye Lazerle Cam İşleme
       3. Mikroişlemci Kontrollü Elektronik Bacak Protezi, firmalarına ödülleri verildi.
 
      

 
(20.12.2016)