Sağlık ve Bilişimde Objektif Haber

  English
Sisoft HIMSS Eurasia 2019  Türkiye'de
 

Sisoft'un Platium Sponsor olduğu,  Sağlık Bakanlığı ve HIMSS işbirği ile düzenlenen, HIMSS Eurasia 2019 Türkiye etkinliği İstanbul Pullman Hotel Yenibosna'da 30 Ekim – 1 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi. Sağlık bilişimi alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen etkinliğe yerli ve yabancı bilişim firmaları ile kamu ve özel hastane yöneticileri yoğun ilgi gösterdi.
 
HIMSS Eurasia 2019 Sağlık Bilişimi Fuarı ve EMRAM Eğitim Konferansı, T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca,  T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, HIMSS USA III. President & CEO’su Harold “Hal” Wolf’un katılımıyla gerçekleşen açılış konuşmaları ile, 30 Ekim’de İstanbul Pullman Hotel’de sağlık bilişimi profesyonellerine kapılarını açtı.
 
HIMSS’19 Eurasia’nın açılışında konuşan ve hastanelerin tüm işlemlerini yürütmek için bilgi sistemlerine ihtiyaç duyduğunu, fiziki arşivlerini dijitalleştirmeye çalıştıklarını ve filmsiz hastaneden, kağıtsız hastaneye geçmeyi hedeflediklerini söyleyen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Hastanelerimiz burada bir örneğini göreceğimiz “dijital hastane” olma uğraşı veriyor. Süreç burada durmayacak, bir adım sonra “akıllı hastane” olmak için çaba harcayacaklar ve hatta yapay zeka taşıyan sistemler talep edecekler” dedi.
 
Bilişimin kullanılmasının sağlık yönetimini ve sağlık hizmet sunumunu tamamen değiştirdiğini ve veriye dayalı yönetim, hasta güvenliği, hizmet kalitesi ve verimlilik arayışlarının hayat bulduğunu ifade eden Koca, “Ülkemizin bu alanda göstermiş olduğu ilerleme, birçok yönüyle dünyaya örnek olabilecek mahiyettedir’’. Dedi. Sağlık Bakanlığı olarak bu tür çalışmalara hem önder hem de destek olmaktayız. Ülkemizin Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerinde ulaştığı noktayı, ‘’belli standartlar çerçevesinde ancak rekabete açık olarak hastanelerde yürütülen projeler ve tecrübelerin sonucudur. Şu anda tamamen yerli diyebileceğimiz pek çok sağlık yazılımına sahip bir ülke olmakla övünebilmekteyiz’’ şeklinde belirtti.
 
Sağlık Bilişimi ve Teknolojilerinde Globalleşme Oturumu, Prof. Dr. Melih Bulut’un moderatörlüğünde yapıldı. Oturumda konuşmacı olarak; Volitan Global Yönetim kurulu Başkanı T. Ufuk Eren, SEİS Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir ve Sisoft Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Siso yer aldı. Büyük veri ve yapay zekanın sağlık hizmet sunumunu değiştireceğinin konuşulduğu toplantıda, Ar-Ge ve katma değerli üretimin önemine vurgu yapıldı. Oturumda Ömer Siso, gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde yer alabilmek için inovatif teknolojilerle yüksek kalitede ürünler gerektiği belirtilerek, gelecekte global oyuncu olabilmek adına  büyük veri, dijital sağlık, gibi konuların önemi ile sözlerine devam etti.
 
Sisoft standını T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, T.C. Sağlık Bakan yardımcısı Dr. Şuayip Birinci başta olmak üzere, HIMSS USA III. President & CEO’su Harold “Hal” Wolf. KKTC Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, Malezya Sağlık Bakanı Dr. Dzulkefly Ahmad, Kazakistan Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov, Cibuti Sağlık Bakanı Mohammed Warsama Dirieh ile birlikte farklı illerden etkinliğe gelen özel ve kamu sağlık yöneticileri ile çok sayıda Sağlık ve IT profesyoneli ziyaret etti.
 

 
(25.11.2019)