Sağlık ve Bilişimde Objektif Haber

  English
Balıkesir Devlet Hastanesi'nden Pardus Milli Teknoloji Hamlesi
 

Sisoft, Balıkesir Devlet Hastanesi'nin bilgi işlem altyapısının kurulumunu gerçekleştirecek şirket olarak, hastanenin tercih ettiği açık kaynaklı Pardus işletim sistemini kullanmaktan gurur duymaktadır. Bu doğrultuda, hastanemizde TÜBİTAK Ulakbim tarafından geliştirilen Milli ve Yerli İşletim Sistemi Pardus'un Nisan 2023 itibariyle kullanılmaya başladı. Pardus işletim sistemi, maliyet tasarrufu, yerel yazılım ekosisteminin geliştirilmesi ve siber güvenlik açısından önemli bir potansiyel sunmaktadır. Şirketimiz olarak, hastanemizin bilgi teknolojisi altyapısının bu potansiyeli tam anlamıyla kullanabilmesi için Pardus işletim sistemini tercih ettik.

Pardus'un yanı sıra Merkezi Yönetim Yazılımı Liderahenk ve LibreOffice gibi açık kaynaklı yazılımları da kullanarak, hastaneye kurumsal ağ üzerinde sistem ve kullanıcı yönetimi sağlamaktayız. Sisoft, Balıkesir Devlet Hastanesi'nin bilgi işlem altyapısının %40'ını oluşturan Milli ve Yerli İşletim Sistemi Pardus'u stabil bir şekilde çalıştırarak hastanenin günlük operasyonlarının kesintisiz sürdürülmesini sağlamaktadır. Bu işletim sistemi, hastane tarafından kullanılan ÇKYS, TSİM, MKYS, EBYS Web, E-imza, Reçetem Uygulaması gibi birçok önemli uygulamanın sorunsuz bir şekilde çalışabilmesine katkı sağlamaktadır. Sisoft, yerli ve milli teknolojiye verdiği önem doğrultusunda Pardus işletim sistemini tercih ederek döviz çıkışının önlenmesine, siber güvenlik ve gizlilik konularında hassasiyet göstermeye devam etmektedir. Bu anlamda, Balıkesir Devlet Hastanesi'nin Pardus işletim sistemine geçişini desteklemekten mutluluk duyuyoruz.

Sisoft, Pardus'un başarılı kullanımıyla elde ettiğimiz deneyim ve uzmanlıkla birlikte, diğer kurum ve kuruluşlara da Pardus'un önemini ve faydalarını aktarmaya devam edecektir. Kamu ve özel sektörde, yerli ve milli teknolojilere desteğin artması için çaba göstereceğiz. Sisoft olarak, Balıkesir Devlet Hastanesi'nin Pardus'u tercih etmesinden dolayı duyduğumuz memnuniyeti belirtiyor, diğer şirket ve kurumları da ücretsiz olarak edinebilecekleri Pardus'u kullanmaya davet ediyoruz. Yerli ve milli kaynakları destekleyerek, ülkemizin bilişim alanındaki bağımsızlığını ve güvenliğini güçlendirmeye devam edeceğiz.

 

(04.08.2023)